Pazartesi, Aralık 11Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Zihni Sinir Şu Etkinliğin Ucundan Tutar mısın?

Zihni-Sinir-Projeleri
Zihni-Sinir-Projeleri

Dersimizde yaşanılan en önemli sorunlardan birisi fikirlerini ve projelerini anlatan öğrencilere karşı arkadaşlarının tutumlarının olumsuz olması. Günümüz gençleri birazda izledikleri filmlerin etkisiyle sınıf arkadaşlarının eksiklerini yüzüne vurmaya bayılıyor. Eğer ki bizler düşüncelerin özgürce söylenebileceği bir sınıf ortamı oluşturamayacak olursak amacımıza ulaşmamız daha da zorlaşacak

Proje fikirlerinin açıklandığı yada gündeme taşındığı durumlarda doğrudan vereceğimiz mesajlar çoğu zaman yerine ulaşamayacaktır. Açıkçası doğrudan söylenmesi de kalıcı etki birazkmayacak ve nasihat olmaktan öteye gidemeyecektir. Bu konuda zihni sinir projelerinin kullanılmasının iyi olacağını düşünen ve uygulamada başarısını gören bu sevgili kardeşiniz size kısa bir etkinlik önerisinde bulunacak isterseniz kısaca anlatalım.

  • Öncelikle ihtiyacımız olan şey güncel zihni sinir projelerinden yeteri kadar bilgisayarımıza indirmek.
  • Zihni Sinir Projelerine aşağıda verdiğim 2 linkten erişebilirsiniz.

Zihni Sinir Bölüm 1

Zihni Sinir bölüm 2

  • Okulunuzda varsa projeksiyon yada akıllı tahtadan projeleri yansıtıyoruz yada çıktılarını alıyoruz.
  • Sırasıyla her öğrenciye 1 yada 2 tane zihni sinir projesini yansıtarak yorumlamasını istiyoruz.
  • Öğrenci yorum yaparken mümkün olduğunca kendimiz yorum yapmıyoruz.
  • Bütün projeler yorumlandıktan sonra projelerin geneli hakkında ne düşünüyorsunuz diye bir soru yöneltiyoruz.
  • Cevapları aldığımızda göreceksiniz ki genelde şu sonuçlar çıkıyor. “Projelerin bazıları çok komik, bazıları çok güzeldi. uygulanabilecek olanlar vardı, bazıları uygulanmış ben görmüştüm” gibi cevaplar çıkıyor.
  • İşte burada bitirici sorulardan birisi “Zihni Sinir’i çizen İrfan Sayar bu projeleri çizerken birileri benimle dalga geçer diye düşünmüş müdür? yada dalga geçilse bile farkli bir insan olduğu, iz bıraktığı gerçeği değişir mi?  Bu sorularda sorgulamaya başlayan öğrencilerimizde düşünceler değişmeye başlıyor.
  • Son olarak öğretmen olarak biz kendi görüşlerimizi söyleyerek sınıf birlikteliğinin, ekip olmanın önemi ile ilgili konuşmalar sonucunda neden sınıftaki fikirlere saçma dememeleri gerektiği üzerine konuşmalar yapıyoruz. Örnek olarak Galileo ve dünyanın yuvarlak olması olayı verilebilir. Yada eskiden insanlar dünyanın öküz boynuzunda olduğuna inanırdı örneği verilebilir. Bu örneklere bakıldığında çoğu kişinin aynı şeyi düşünmesi doğru olduğu anlamına gelmez. Demem o ki Zihni Sinir saçma kelimesini bize yasaklıyor. Tabi bu yasaklama olarak değilde ikna ile olabilecek birşey. Unutmayın bizler ekibiz.
  • Aşağıda takım olmanın önemi ile ilgili 2 video var izlemenizi tavsiye ederim.

Ekip Olmak başka birşey

Takım Çalışmasının Önemi Etkinlik Videosu

Panyee Takımının gerçek hikayesi

Göreceksiniz ki bundan sonra sınıfınızda işler daha iyi ilerlemeye başlayacak. Sağlıcakla kalın Yavuz YILAN

Bir Cevap Yazın