Pazartesi, Aralık 11Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Teknoloji Tasarım öğretmenleri yeni müfreadatla ilgili ne yapmalı ne yapmamalı…

Yeni müfreadatla ilgili ne yapmalı ne yapmamalı…

teknoloji-tasarim-degerlendirme
teknoloji-tasarim-degerlendirme

Değerli Teknoloji Tasarım öğretmenlerimiz  yeni yılda Meb sürpriz bir karar alarak  bizimde dersimizin içinde bulunduğu 51 zorunlu dersin müfredatını yeniledi ve önceki süreçten farklı olarak  bu sefer öğretmen, öğrenci ve velilere sormak gibi bir karar aldı. Bu  ülkemiz açısından olumlu bir yaklaşım. Şapkayı önümüze koymak içinde bir fırsat. Bu süreci bizim nasıl değerlendireceğimiz ve tamamlayacağımız dersimiz açısından çok  önemli.

Öncelikle bu yazının hedef kitlesini  bütün teknoloji tasarım öğretmenlerinin oluşturmadığını belirteyim. Eğer  ben gösterim yapsınlar mantığına yatkın ve  iş teknik rüyaları kuran bir öğretmenseniz muhtemelen görüşlerime katılmayacaksınız.

Peki neler yazmalıyız bu geri dönüşlerde?

 • Dersin 5-6. Sınıflarda da okutulmasını hepimiz isteriz. Ancak bu istek şu an mantıksızdır. Çünkü zaten programların son taslağı hazırlanmış olup bundan sonraki süreç onayı ve kitap-kılavuz yazım işlemleridir. Yani TTKB bu süreçte; 5-6. Sınıflarda bu dersin okutulması isteğimizi dikkate alamaz.
 • Bugün 5 ve 6. Sınıf programlarına bu ders eklense bile; yeni programa benzer içerikte ekleneceği neredeyse nettir. Ancak 7-8. Sınıflarda işlenecek yeni program hakkında bile bu kadar umutsuz ve karamsar görüşe sahip meslektaşımız varken bir çoğumuza göre zor olan yeni programı bütün ortaöğretime yaymak bize sadece ek ders ve norm kazandırırken; mesleki ve akademik başarı getirmeyecek, iş yükü artacak ve dersin imajı yeni olsa bile zedelenecektir.
 • Yeni program uygulamaya koyulduğunda ilk 2-3 yıl içerisinde gösterilebilecek sürpriz başarı ile (patent-faydalı model-ett başvuruları, sergiler, yarışmalar, ulusal ve uluslararası etkinliklere katılım gibi.) zaten dersin etkisini kamuoyu ve bakanlık nezrinde hissedilecektir. Bu bağlamda dersimizin ortaöğretimde tüm sınıflarda zorunlu ve ölçücü bir ders olması gerektiği ispatlanacaktır. (Şu an dersimiz hakkında imajı çoğunuz biliyorsunuz.)
 • Son taslakta belirtilmeyen ders saati belirsizliği yüzünden TTKB,Twitter hastagı (#program2017), TTKB’nin yayımladığı askı süreci ile ilgili kurumlara ders saatinin önemi(aksi halde oluşturacağı mağduriyetler) belirtilmelidir.
 • Bu süreçte en etkili kanal; TTKB’nin yayımladığı askı sürecidir. Bu sürece göre 13-20 ocak tarihleri arası okullara gönderilmiş olan resmi yazıya öğretmenler kişisel olarak cevap verecek, 21-29 Ocak tarihleri arası ise ilçe zümrelerinin inceleme ve raporları(eleştiri, istek, beklenti vb.) bakanlığa okullar aracılı ile gönderilecektir. Burada bize düşen görev bu kanalı sayısal çoğunluk ile etkili kullanmaktır.
 • Dersimiz öğretmenlerinin üzerindeki olumsuz havalar da mevcuttur. Alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin dersi sahiplenme hususunda etkisiz olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Bu arkadaşların kendileri alan değişikliği yapılmaması durumuna da hazırlıklı olmaları gerekmekte, yeni programı işleyebilmek, ondan etkili çalışmalar geliştirebilmek adına önce kendilerini geliştirmeleri, istekli olmalarını rica ederim. Sonuç olarak yıllardır bu işin içerisinde olan farklı branş bir öğretmenin bile günümüz internet kaynaklarını kullanarak yeni programı 1-2 yıl içerisinde en etkili şekilde verebileceği düşüncesindeyim. Bu sebeple var olan Facebook sayfamız ve grubumuz aktif çalışmaktadır. İlerleyen zamanlarda videolar, etkinlikler hazırlayıp bunları tüm öğretmenlerimiz ile paylaşacağız. Daha çok site, sayfa kurarak çeşitlilik sağlayacağız.
 • Norm sıkıntısı yaşayan bir ders olduğumuz için iller arası ve il içi isteğe bağlı yer değiştirme ve özür grubu yer değiştirmelerinde okullar açılmamakta, yine mağdur olmaktayız. Bu sorunun çözümü; TTKB askı sürecinde bu durumu belirtmektir. Bu ders içi bir norm düzenlemesi yapılmalıdır. TTKB’ye bildirilecek yoğun görüşler arasında mutlaka buna da yer verilmelidir.
 • Öğrenci ders kitabı, öğretmen kılavuz kitabı isteklerimizi askı süreci ile TTKB’ye bildirmeliyiz. 11 Şubatta çalışmaları başlanacak olan kitap yazım işlemlerinde henüz bizim dersimiz ile ilgili bir kaynak hazırlanması konusu net değildir. Bu konu hakkında gerekli baskıları askı süreci ile, kaynak hazırlanma sürecine kişisel katılım baskılarını da TTKB web sitesindeki Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Başkanlığı ile iletişime geçerek yapabilirsiniz.
 • Tüm bu kazanımlar elde ettikten sonra koordineyi kaybetmeden internet üzerinden bilgi belge kaynak alışverişine devam ederek bizi ve dersimizi anlayamayan kişi ve kurumlara gereken cevabı verebileceğimize inanıyorum. Böylece mesleki doyumumuzun artacağı düşüncesindeyim.
 • Öncelikle  kendinizi bu programda  söz hakkı olanların yerine koyun. Siz olsanız “beni müdür sallamıyor, dersimizi alıp bilmem hangi derse veriyor.” diyen birinin görüşlerini dikkate alır mısınız. Kendi dersine sahip çıkmayan birini muhtemelen dikkate almayacaklardır
 • Bir veli: “Teknoloji ve Tasarım  öğretmeni adaletsiz not verdi” görüşünü yazdığında bir sıkıntı olmaz ancak bir çok veli aynı görüşü yazdığında vay halimize…
 • Verilen link sizin şikayet etmeniz için değil varsa katkılarınız için açıldı.  Öncelikle oraya yazacağınız şeylere sizin inanmanız lazım.
 • Sınıflarda  hazırlık olacağını düşünürsek dersimizin 5 lere konulması pek gerçekçi görünmüyor. 8. Sınıflardan kaldırılsın gibi saçma bir durumu da unutun çünkü sizin sorunununuz 8 lerde kalkmasıyla çözülecek gibi değil. Öğretmenlik anlayışınızı gözden geçirmeniz gerekecek. Bugün 8. sınıf dersiniz; kaldırırlar, yarın dersi kaldırırlar.
 • Sınıflardan kaldırılsın diye mail atan arkadaşları bu dersin öğretmenleri unutmadı, en azından biz unutmadık. Ne oldu kaldırıldı da? Sizi Milli Eğitim Bakanı mı yaptılar. Yeni norm fazlalarını kaldıramayacak kadar  fazla sayıdayız. 2500 norm fazlası öğretmeni unutmadan yorumlarınızı yazın.
 • Yorumlarınızı yazarken lütfen resmi dil kullanın. Öyle şunu yapın, bunu yapın ne  biçim adamlarsınız yazanlar varsa yapmayın seviyesizliktir.
 • Gruplarda sadece okuyucu olmayın. Yazmayı deneyin  yazmak en büyük eylemdir.
 • 20 Şubata kadar sürecek olan bu süreçte   programla ilgili  görüşlerimizi  yansıtmamız lazım. Görüşlerinizi programın hemen altındaki linkten yapabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

 • Ulaşabildiğimiz  kadar çok öğretmen arkadaşımızı harekete geçirmemiz gerekecek.  Bunu sağlamak için öncelikle yakın arkadaşlarınıza ulaşın. Bu devirde hala sosyal medya kullanmayanlar var.

 • Velilerimizden size katkı yapabilecek derse inanlara ulaşın. Görüşlerini yazsınlar. Ama  dikkat edin varı yoğu TEOG olan veli tiplerinden bahsetmiyorum. Sorgulamanın düşünmenin, çocuğunun at yarışı  olmadığının farkına varabilenlerden olsun.

 • Öğrencilerimizden yorum yapmalarını isteyin. Dersinize çok katılan, sizi seven size hayran, yeni fikirler için yaşayanlarından seçin.

Yavuz YILAN yavuzyilan1981@gmail.com  Rıza SOLMAZ 1rzasa9@gmail.com

Bir Cevap Yazın