Pazar, Ocak 22Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Yapay kalp sanıldığı gibi bir doktor tarafından bulunmadı. Ders çıkarılacak bir icat….

 

yapay-kalp
                        yapay-kalp

Yapay kalp,kalp yetmezliği hastlarının umudu olan, kalp verimli çalışmadığında kalbin görevini  gören yada görmeye çalışan bir makinadır. Tıp alanındaki bu önemli icadın Paul Winchell isimli ABD’li televizyon yapımcısı tarafından yaplmış olması oldukça ilginç bir durum olarak görülebilir.

 

2005 yılında vefat eden Paul Winchell bir tv partisinde misafir ettiği Heimlich manevrasını icat eden cerrah Dr. Henry Heimlich ile  yaptığı sohbet sırasında kafasındaki makinadan bahsetti. Heimlich’i   yaptığı bir kaç ameliyatta izledikten sonra, yapay bir kalp sayesimde kalbin kan pompayabileceği konusnda düşüncelerini derinleştirdi.  Heimlich’in ısrarıyla yapay bir kalp  tasarlamaya başlayan Paul Winchell ilk prototipinde  başarılı oldu. 1956  yılında başvurduğu patentine 1963 yılında kavuştu.

Patenten doğan haklarını Utah Üniversitesi’ne devreden Winchell, öğretim görevlilerinden Robert Jarvik ve arkadaşlarının ilk yapay kalbi üretmesine olanak sağladı. Adı Jarvik-7 olarak tarihe  geçen ilk yapay kalp sayesinde 2 aralık 1982 yılında Dr. Willem Devries,  hastası emekli diş hekimi Dr. Barney Clark’ı 112 gün hayatta tutma konusunda başarılı oldu.

Yapay kalp isimli makina tıp dünyasnda sol ventriküler yardımcı cihazları olarak bilinir ve kalp dnörü bulunana kadar çoğu kalp yetmezliği olan  hastayı hayatta tutmak için kullanlan en önemli yöntemlerden  biridir.

Diğer sevindirici haber ise tübitak desteğiyle türkiye’de ilk minyatür yapay kalp pompalarnın Yeditepe ve Koç üniversitelerinden profesörlerimizin  sayesinde büyük ilerleme göstermesi. Üretimi tamamlandığında maliyetin %80 azalacağını düşünecek olursak beklemeye değer bizce.

Bir Cevap Yazın