Pazartesi, Aralık 11Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Mimari Tasarım Yapılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapı Nedir?

İnsanların, hayvanları ve bitkilerin ihtiyaçlarını gidermek üzere farklı yapı malzemeleri kullanılarak inşaa edilen korunaklara yapı denir. Yapılar içindekileri olumsuz dış etkenlerden koruyan, bir çok  yapı malzemesinin bir araya gelerek oluşturduğu bir bütündür.

En önemli özellikleri strandart olmalarıdır. Mümkün olduğunca konfor, huzur ve güven verici olmalıdır. Asgari yaşama ortamını en azından sağlamalıdır..

Yapıların Sınıflandırılması :

İnşaat Amacına göre yapılar ;

 • Konaklama (otel, pansiyon)
 • Sağlık (hastane, eczane vb.)
 • Mabedler (Cami, kilise, Sinagog vb.)
 • Ticari (İş Merkezleri, AVM’ler)
 • Sosyal (Tiyato, Sinema vb.)
 • Ulaştırma (Köprü, Yol, Viyadük, Tren yolu vb.)
 • Su (Çeşme, baraj vb.)
 • Sportif (Tenis Sahası, Basketbol ve Voleybol Sahası, Yüzme Havuzu, Stadyum vb.)
 • Eğitim (Üniversite, dershane, okul vb.)
 • Anıtlar (Anıtkabir, Çanakkele Şehitler Anıtı, Turgut Özal’ın Mezarı vb)
 • Konutlar (Apartman, Ev, Villa, vb.)
 • Endüstri (Fabrika)

Taşıyıcı Elemanlarına göre Sınıflandırılması :

Yapıda yük taşıyan elamanların yapılma tarzı ve taşıyış biçimlerinde de farklı yöntemler kullanıldığı için sınıflandırılması doğru olacaktır.

Yığma (masif) Yapılar : Bu yapılarda yükü tamamen duvarlar taşımaktadır. Her ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olsa da yapılışı zordur. Üzerinde değişiklik yapmak çok kolay değildir.  Ahşap ve Kagir yığma olmak üzere çeşitlendirilebilir.

Karkas  Yapılar : Bu yapılarda insan vücuduna benzer şekilde ağırlığı iskelet taşımaktadır. İskelet oluşturulduktan sonra tuğlalarla kalan kısımlar örülür.

Ahşap Yapılar : Bu yapılarda iskelet sistemi ahşaptan yapılmıştır. Günümüzde ağacın bol olduğu yerlerde hala tercih edilmekle birlikte yerini çelik istekeltli yapılara bırakmıştır.Tarihi evler genelde bu sistemde yapılmıştır. Örnek Yalova’da ki Yürüyen Köşk

Betonarme Yapılar :  Yurdum insanının en  çok tercih  ettiği yapı türüdürü.

Çelik  Yapılar :Taşıyıcı kısmı çelikten yapılan yapılardır.  İstenilen ölçülerde hazırlanan profil levhalar civata, perçin ve kaynak gibi yöntemlerle birleştirilerek yapı meydana getirilir.  Yüksek yapılı binalarda en çok kullanılan yapı yöntemidir.

Prefabrike Yapılar : Hazır oluşturulan levhaların yapı yerinde birbirine birleştirilerek oluşturulmasını sağlayan yapılardır. Söküp başka yerlerde kullanmak mümkündür. Geçici yerleşim yerlerinde tercih edilir.  Oldukça pratiktir.

Yapıların Kullanılma Ömrüne Göre Sınıflandırılması

Geçici Yapılar : Kısa zamanlı kullanılması planlanan yapılardır. Kulübe ve şantiye gibi geçici yerlerde kullanılır.

Kalıcı Yapılar : Uzun süreler kullanılmak üzere tasarlanmış ve yapılmış yapılardır. Tapuya kayıtları zorunludur.

Yapılar Hakkında bu kadar teorik bilgiler verdikten sonra sizlere ilginç yapı örneklerinin resimlerini paylaşıyoruz. Mimami Tasarım Ünitesinde hepimizin unutmaması gereken bir noktadan bahsedelim. Lütfen ama lütfen özgün ürünler çıkarılması için mücadele edelim. Yoksa dersimiz içerisine entegre edilen bu ünite kibritten ev yapma gibi  tarihi bir olaya döner. Unutmayalım geleceğin mimarları sizin sayenizde yetişecek…

Ayrıca bu makaleler de ilginizi çekebilir. Lütfen İnceleyiniz.

Uçaklar Yerden yüksekliği Nasıl Ölçer

Hayatı Değiştiredek 25 İcat

Teknik Resim Konusu Daire İçine Altıgen Çizimi

 

Bir Cevap Yazın