Pazartesi, Aralık 11Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Milli Mini Tank üretildi.

  Konya’da faaliyetlerini yürüten bir firma ANKEBOT isimli mini bir tank üretti. Özellikle terörle mücadele konusunda olan mini tank görenler tarafından  büyük ilgi görüyor.

Karatay sanayi sitesinde çalışmalarına devam eden firma terörle ilgili kullanılabilecek olan bir robot yapmak üzere yola çıktıklarını ve bunu sonunda başardıklarını belirtti. Ar-Ge çalışmalarının başarılı olmasından sonra 1,5 mere uzunluğunda ve 1 metre yüksekliğinde ölçülere sahip olan ANKEBOT ü üreten firma robotlarını daha da geliştirmek nitetindeler.

Görüntülü uzaktan kumanda sayesinde Joystick kullanılarak kontrol edilen robot özellikle mayın aramalarında çok etkili olacak. 8 saatlik bir şarj süresine sahip olan akü sayesinde yaklaşık 6 km/s lik bir hıza sahip robotaynı zamanda 100 kb a yakın yükü taşıyabilecek şekilde dizayn edildi.

Mayın tesbiti dışında tehlikeli olabilecek bölgeleri de tespit edebilecek olan araç aynı zamanda yangın söndürme ve bomba imha etmek içinde kullanılabilecek.

Firma yöneticisi Bahattin Düzgün’ün yaptığı açıklamaya göre şuan için yaptıkları ürünün ik versiyonu olduğunu gelişrme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Savunma Sanayi müşteşarının da incelemek üzere firmaya geldiğini belirten Düzgün robotlarının savunma firmaları tarafından çok beğenildiğini söyledi Tek hedeflerinin ülke savunmasına katkı yapmak isteyen yetkili seri üretim için çalışmaların ilerlemesi gerektiğini söyledi. ANKEBOT  isimli robotun ayrıca yaralı insanları taşımakta da kullanılabileceği belirtildi.

Kaynak AA Abdullah Doğan

Bir Cevap Yazın