Pazar, Ocak 22Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Kendi kendini yenileyen malzemeleri kim icat etti? Çalışma mantığı nedir?

kendini-yenileyen-ürünler
kendini-yenileyen-ürünler

Müthiş bir mühendislik harikası olan insan bedeninin kendi kendini yenileme özelliği bilim insanlarının en  çok  ilgilendiğikonular arasında yer almaktadır. Düşünsenize kendi kendini yenileyen ürünlerin yapldığını o zaman mühtemelen insanlk için her ne kadar büyük bir icat olsa da insanlık hiçbir zaman bununla yetinmeyecek. Hep dahasını isteyecek.

Şuan için insanlık tarafından tüketim ekonomisine yönelik yapılan ürünlerde henüz kendi kendini yenileyen ürünleri göremiyoruz ama kısa zamanda hayatımızda çok yer edinecekleri kesin. Bu konuda 2001’den beri araştırmalar yapan Scott White isimli bilim insanı Illinois üniversitesi’nde kendini yenileyen polimerler sayesinde ürünlere bakış açımız değişecek gibi. Evet sıkı durun artık çevrenizde gördüğünüz herşey kendi kendini yenileyecek, resmen nefes alacak.

Bu malzemelerdeki temel mantık şu: malzemenin üstünde yer alana  kendi kendini tamir etme özelliğindeki kapsüller katalizörler  sayesinde kendini açığa çıkarıyor yani bir nevi öğrencilerin dediği gibi akıllı malzeme gibi davranıyor. Düğmeye basmadan işlem yapmak gibi birşey kendi kendine oluyor olay sizin anlayacağınız  🙂

Bilmememiz gereken asıl olay şu malzemenin bozulmas demek üzerinde küçük çatlaklar (mikro düzeyde  çatlak) oluşması demek bu malzemeler oluşan mikro çatlakları kapatıyor ve eskimesini  önlüyor.  Şimdilik elde edilen kendi kendini yenileyen malzemeler yapar organ ve uzay alanlarnda kullanılmaya başlayacak. Uygun maliyetlere ulaştığında ise moda dünyasının çok faydalanacağı ürünler ortaya çıkacağı kesin.

Şimdilik kendi kendini yenileyen ürünlerin %55-70 civarında   tamir işini gerçekleştirdiğini  düşünürsek tam randımanlı çalışana kadar azda olsa eskime devam edecek.  Uzun vadede ömrü uzun maddeler üretme konusunda bilim insanları inovatif düşünmeye devam ettikleri sürece gerekli çözümleri bulacaklardır.

Bir Cevap Yazın