Pazar, Ocak 22Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Karbon dioksit lazerleri nasıl çalışır? Kim icat etti, nerelerde kullanılır.

lazerler
lazerler

Karbon dioksit lazeri, değişken olması bakımdan en kullaşlı lazer türleri arasındadır. İcat edilmesi  şaşırtıcı şekilde oldukça eskiye dayanır. 1964 yılnda Kumar Patel tarafından geliştirilen karbon dioksit lazeri  günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Karbon dioksit lazerleri, dalga boyları 9-11 mikrometre  olan ışınlar yayarak çalışan lazer türleridir. Lazerde kullılan  maddeler azot, helyum ve en önemlisi karbondioksit’tir. Elektrik uygulandığında azot moleküüleri  elektron emisyonu yapmaya başladıklar halde bu enerjiyi  sönümleyemezler  ve bundan dolay lazer ışığ üretilmesi amacıyla kullanılacan karbondioksit moleküleri üzerinde elektrik akmının oluşlmasına sebep olurlar. Burada helyum iki görevi yerine getirmektedir. Isı gazının transferini sağlamasnan yanında torpaklanma görevi de görür.  Oluşan gaz karşımı genelde parlatılan metal sayesinde yansıtılır  ve dışarı çıkabilmesi içinde çinko çinko selenid kullanılır.

Günümüzde lazer bir çok alanda kullanılmaktadr. Özellikle katarakt ameliyatları ve prostat ameliyları en çok bilinenleri. Bunun yanında dövme silme gibi güzellik sektörülerinde de kullanılan lazer,  araçların takip sistemleri gibi ilginç yerlerde de kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın