Salı, Ekim 24Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Hibrit Ne Demektir? Kim İcat Etmiştir? Hibrit Arabalar Hakkında Merak Edilen Bilgiler.

hibrit-araba
hibrit-araba

Hibrit araba olarak bildiğimiz araçların asıl adı karma arabadır. Karma isminin verilmesinin sebebi ise 2 farklı türde motor kullanılmasıdır. Genel motorlardan biri elektrikle çalışırken diğer motor benzinle çalışır. Şuanki elektrikli araçlarda ilk hareketin verilmesi için benzinle çalışan motorun kullanılması bir çözüm olarak düşünüşmüş olsa gerek.

Son yıllarda özellikle petrol fiyatlarındaki artış ve giderek tükenme noktasına yaklaşılmasıyla hibrit araçlar popülerliğini artırmaya başladı. Hibrit araçlar karbon salınımını daha azalltığı ve yakıt olarak daha tasarruf sağladığı için çok tercih edilmeye başlandı. Bazı durumlarda benzin motoru tamamen devre dışı bırakılarak elektrik motoru ile uzun süre  gitmesi sağlanır.

Hibrit teknolojisindeki gelişmeyi hızlandıran önemli adımlardan birisi Victor Wouk ve Carles Rosen isimli iki arkadaşın 1974 yılında Petro-Electric Motors Ltd.  firmasını kurması ile birlikte gerçekleşti. İki arkadaş Buick Skylark isimli arabaya elektrik motoru dahil ederek aynı yakıtla iki katı meseafe gitmeyi başardı. Bundan sonraki çalışmalar hep iki motor kullanılması üzerine yapıldı.

Çünkü elektrik motorları genel olarak benzinli motorlara göre daha az performans gösterdikleri için bu yöntem daha mantıklı görülmeye başlandı. Benzinli arabaları uzun süre karşısında rakip olarak gören hibrit araçların  kullanılmaya başlanması için en az  30 sene daha beklememiz gerekti. Çünkü o günkü şartlarda büyük araba firmaları bu yönteme çok ilgi göstermediler.

Genel olarak  hibrit terimi içinde elektrik motoru kullanılan çoğu araç için geçerlidir. Küçük elektrik motorlarına sahip bisikletler, elektrik ve dizel motorlara sahip trenler ve yelkenli gemilerde hibrit araçlar olarak isimlendirilebilir. İlk olarak ABD’de icat edilmesine rağmen 2008 yılında 200 bin sayısına ulaşan hibrit araçların &90’ı Japonya’da üretilmiştir. Ülkemiz malesef hibrit araç konusunda hala istenen satış rakamlarına ve yatırımlara imza atamadı.  Son olarak Renault ülkemizde satışa çıkardığı Fluence Z modeli ilke beklediği satış rakamına ulaşamadığından dolayı yeni yılda bu modeli ülkemizde satışa sunmadı. Devletimizin hibrit arabalarda yaptığı ÖTV indirimi zaman içerisinde etkili olur mu  şimdilik bilemiyoruz.

 

Bir Cevap Yazın