Salı, Ekim 24Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

Dev bir proje daha geliyor. Gazi Üniversitesi ve GTÜ öncülüğünde Türkiye’nin ilk 3D Yazıcı Merkezi kuruluyor

Dev bir proje daha geliyor. Gazi Üniversitesi ve GTÜ öncülüğünde Türkiye’nin ilk 3D Yazıcı Merkezi kuruluyor

turkiyenin-ilk-yerli-3d-yazici-merkezi
turkiyenin-ilk-yerli-3d-yazici-merkezi

Gazi Üniversitesi  ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ortaklığıyla 2017 içinde  kurulmaya başlanacak olan Türkiye’nin ilk 3D Yazıcı Araştırma ve Uygulama Merkezi sayesinde  Türkiye’de bir “sanayi devrimi” yaşanması bekleniyor. .

GTÜ ve Gazi iniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, gelecekte imalat açısından çok önemli bir hale gelecek olan 3D Yazıcı atölyelerinin ilki olacak proje ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.

Kalkkınma tarafından bütçe ayrılan Geleceğin imalat teknolojisi 3D Yazıcı Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi’nin ile ilgili yapılan  açıklamada, “Eklemeli İmalat (3D Printing) Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Araştırma Altyapısı Projesinin Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmasını takiben  15 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı  ve 2017 yılı yatırım programına alınması kesinleşti.

Gelececeğin imalat teknolojisi olan bir alanda Türkiye’ninde söz sahibi olmasını sağlayacak dev yatırım sayesinde katma değeri yüksek özgün ürünlerin üretilmesine olanak sağlayacak. Yapılan açıklamada projenin 3 yılda tamamlanması planlanan projeye 2017 içinde başlanacak.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Merkezin kurulumunda kullanılacak olan ekipman konusunda ülkemizin havacılık alanında başarılara imza atan ASELSAN ve ROKETSAN da destek olacak. Projede bahsi geçen 2milli firmalarımızın yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Teknopark İstanbul AŞ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, FNSS Savunma Sistemleri AŞ  yer alıyor.

Kaynak :  AA Şengül Oymak

Bir Cevap Yazın