Pazar, Ocak 22Teknoloji ve Tasarım Platform'una hoş geldiniz.

2017-2018 Teknoloji Tasarm Dersi Programında bizleri bekleyen tehlikeler!

teknoloji-tasarim-dersi-bekleyen-tehlikeler
teknoloji-tasarim-dersini -bekleyen-tehlikeler

Değerli arkadaşlar dersimizle ilgili daha önce yazılan makalelerin hepsinin  olumlu sonuçlarını görmek gelecekle ilgili umut veriyor. mesela son 2 yıldır tam da düzen kuşağı ile ilgili güzel örnekler gelmeye başlamıştı ki sürecin sonuna geldik. Hepiniz gözlemlemişsinizdir artık derinlik, yükseklik, genişlik kavramlarını daha çok düzen kuşağında görmeye başlamıştık. Renk,  yön, boyut   kavramlarına daha bir doyar olduk.  Belki herkes iyi kötü bir düzen tutturmuştu ki haydi bakalım yeterince eğlendiniz size  nur topu gibi bir program hazırladık dediler. Bu  teknoloji tasarım gibi yüzlerce farklı bölümden atamas  olan bir branş  için çok şaşırtıcı bir durum olmadı.

Şu gerçek ki 2005-2006 yılında değişen Teknoloji Tasarım dersi programından sonra hepimiz çok değiştik. Ülke değişti malumunuz alınan patent sayları arttı, yapılan bilimsel sergiler artık  bir  kültür haline geldi.  Programlar ne kadar değişirse değişsin  değişmeyen bir gerçek var teknoloji tasarım öğretmenleri olarak artık hangi derse girersek  girelim öğrenciyi sorgulatmadan, düşündürmeden durmayacağız.  Hep inovtif düşünmeden bahsedeceğiz, hep değişin, hep gelişim diyeceğiz.

2006 ya kadar duymadığımz çok kavram artık dilimizde sıradanlaştı desek yalan olmaz. Patent, proje, inovasyon, proje, eleştirel düşünce, nanoteknoloji, 3d yazıcılar, gibi kelimeleri artık bayatlattık desek yalan olmaz.

Peki yeni kavramlarımız ne olacak artık yeni programda  2d çizim, görünüş çıkarma, doğayı taklit , dönüşebilir enerjiler, stem, arduiono, robotik,  gibi  kavramları bol bol kullanacağız.  Şimdi gelelim asl bahsedeceğimiz konuya

  • Yazımızın ana konusuna gelecek olursak bizi bekleyen birinci tehlike bu kavramların hepsini maalesef  bütün öğretmen arkadaşlarıma öğretecek br sistem mevcut değil
  • He ne kadar üniteler belli olsada ünitelerle ilgili öğretmenlerin beklediği  etkinliklerin olduğu bir kitap yahut klavuz mevcut değil. Bizler bu derse gönül veren bir avuç insan dışında etkinlik üretmeye ve paylaşamaya istekli değiliz.
  • Bazı üniteler iş-eğitimini anımsatacağı için eskiye dönmeye istekli çalışmaları maalesef ilk sene çok göreceğiz. Özellikle en büyük korkum kibritten evleri  hortlatacak bir düşüncenin tekrar hakim olması.
  • Geçiş döneminde kurs ve seminer düzenleme ihtiyacı doğacağı halde 13 bin küsür öğretmeni eğitmek mümkün olmadığı için bilmediğinden korkan  öğretmen sayısı artacak.
  • Programın değişiminden haberdar olma gereği duymayacak olan bir kesim olacağı için seneye düzen kuşağı, kurgu kuşağı çalışmalarını görmeye devam edeceğiz.
  • Oluşacak rant hazır yapı maketleri, hazır enerji üreten kitler satan sitelerin ortaya çıkmasına sebep olacak veliye yönlendirilecek bu maliyetler velinin derse karşı önyargısını artıracak. Burada lütfen yanlış anlamayın proje gruplarıyla yapılacak   robot kitlerini vs ayrı tutmakta fayda var bahsettiğim şey bütün sınıflara yaygınlaştırılacak işlem basamağı barındıran zorunlu  çalışmalar
  • Ders 8. sınıflardan kaldırılsın kampanyalar düzenleyecek olan 6.sınıftan dersin kaldırılmasına sebep olan öğretmenlerde sorun oluşturmaya devam edecek. Unutmayın dersin 8. sınıflardan kaldırılmasını dillendirmek bile derse ihanet sayılmalı. 5-6. sınıflara koydurmak için çalışmalar yapmak lazımdır.

Dilim döndükçe  bazı bilinen yada fark edilmeyen tehlikeleri dile getirmeye çalıştım. Yazı hakkında lütfen yorumlarınızı yapın. Gündem oluşturmamız dersimiz için çok önemli.

Barış abinin dediği gibi “İşte hendek işte deve, ye güdersin ya gidersin.”  Dersimize sahip çıkmaktan başka şansımız yok…

Yauz YILAN

Bir Cevap Yazın